Metal etiket kullanım alanları

metal etiket kullanım alanları

Bu makalemizde metal etiket kullanım alanları hakkında bilgi sunacağız. Alüminyum etiket adı ile da bilinen metal etiket, metalin işlenmesi ve yüzeyinin asit indirme ve serigrafi baskı benzeri tekniklerle şekillendirilmesiyle üretilen etikettir. Kullanılacağı yüzeye yapıştırılabilir özellikte de üretilebilen bu etiket türünün en büyük artısı, dış etkilere karşı dirençli olmasıdır.

Metal etiket kullanım alanları detaylar

Bu sebeple de alüminyum etiket baskıları, başta otomotiv, beyaz eşya, mobilya, havacılık, medikal gibi çeşitli endüstri dallarında dahil olmak üzere kendisine farklı alanlarda kullanım imkânı bulmuştur. Örneğin periyodik denetimler ardından kullanılacak olan asansör etiketi veya endüstride kullanılacak olan makine etiketi, bilindik metal etiketlerden ikisidir.

Metal etiket baskısı, uygulanmış olduğu ürün hakkında bilgi veya talimat vermesinin beraberinde ürünün hangi firma tarafından üretildiğini de belirterek işletmenin müşteri algısında yer etmesine katkıda bulunabilir. Bu kapsamda alüminyum etiketlere logo ve firma ismi ile iletişim bilgilerinin basılması yaygın olarak tercih edilir.

Alüminyum etiket, anıldığı gibi dış ortam şartlarına karşı mukavemetlidir: Kırılmaz, temizleyici kimyasallardan etkilenmemektedir, yüksek düzeyde olmadığı müddetçe ısıya duyarlı değildir, olumsuz hava koşullarından etkilenmemektedir. Aynı zamanda bu etiketler, ürünlere kolayca monte edilebilir.

Metal Etiketin Özellikleri

Metal etiketler, farklı boyutta, farklı kalınlıkta üretilebilirler. Bu tür biçimsel özelliklerin belirlenmesinde etiketin hangi amaçla kullanılacağı önemlidir. Baskı aşamasında alüminyum levhalar istenen boyuta getirildikten sonra farklı teknikler kullanılarak üretilebilir. Alüminyum etiket baskısı tek renkli veya 4 renkli olarak yapılabilir. Baskılarda logo gibi öne çıkarılması gerekli olan unsurlar renkli, yazı alanı siyah renkli bırakılabilir. Yapışkanlı özellikte üretilmesi tercih edilmemişse etiketler çift taraflı bir bant yardımı ile veya şartlar uygunsa ilgili ürüne perçinlenmek sureti ile de monte edilebilir.

Etiketlerin üzerine yapılacak baskı da bütünüyle kullanıcının isteklerine uygun olarak belirlenir. Seri numarası, barkod, üretim tarihi veya üretici adı ve adresi gibi tanıtıcı ve bilgilendirici yazılar ile benzeri detayların etiket üzerine basılması mümkündür.

Dekoratif olmalarının yanı sıra, metal etiketler bir hayli dayanıklıdır. Kağıt veya plastiğe göre yaşam süreleri daha uzundur. Isı değişimlerinden etkilenmezler, her türlü hava koşuluna dayanıklı malzemeden üretilir. Hem iç, hem de dış mekanda metal etiket kullanılabilir.

Tanıtım amaçlı kullanılabilen metal etiketler, aynı zamanda fonksiyonel olarak da kullanılır. Baskı tekniklerindeki gelişmeler, müşterilerin de seçeneklerini hemen hemen sınırsız hale getirmiştirBirçok alanda karşılaştığımız ve metal etiketlerde de uygulanabilen UV baskı tekniği ile dayanıklı metal üzerine basılan etiketlere rağbet gittikçe artmaktadır.