Metal Etiket Nedir

metal etiket ankara

Metal etiketler eskiden otomotiv alanında kullanılırken, zaman içerisinde kullanım alanı genişlemiştir. Metal üzerine yapılan baskıyla ortaya çıkan metal etiketler, araç plakaları, ilaç sektörü, havacılık, ufak duyuru ve uyarı levhaları gibi hedeflerle olduğu kadar; tercihen yalnızca dekoratif amaçla dahi hazırlanabilir. Sanayi alanında da asansör dahil, tabeladan, levhalara sık olarak kullanılır.

Metal Etikete Neler Basılır?

Metal etiketlere işletmenin ismi ya da logosu (ya da ikisi birden), iletişim ve adres bilgileri basılabilir.

Ayrıca uyarı ya da bilgi amaçlı baskı da yapılabilir. Örneğin tehlike uyarıları, ürün bilgileri gibi.

İstenilen büyüklük ve küçüklükte yazı fontu ve rengi kullanılabilir.

Bugün pek çok işletme dayanıklı olması sebebiyle kağıt ya da plastik etiketler yerine meta etiketleri kullanmayı tercih etmektedir. Mobilya piyasasında bile eşyaların kenarlarında ürün bilgileri içeren metal etiketlerle sık olarak karşılaşıyoruz.

Metal etiketleri değişik renklerde bulmak mümkün oluyor. Üzerine basılacak yazı ve çizim renklerini de farklı alternatifler arasından birbiriyle uyumlu renkler olarak seçebilirsiniz.

Montaj yapılabilen türler dışında, yapışkanlı etiketler de üretilen türler arasındadır.

Metal Etiketler İçin Hangi Alaşımlar Kullanılır?

Metal etiket üretiminde kullanılacak olan malzemeler arasında:

Alüminyum

Alüminyum bilindiği gibi bir metal alaşımıdır.

Zamak

Zamak, çelik ya da silikon kalıplarda üretilen bir metal alaşımıdır.

Thincut

Thincut, krom kaplı metal harftir. Diacut gibi çeşitler vardır. Diacut elmas uçlu kesim manasına gelir.

Metal Etiket Neden Tercih Edilir?

Baskı tekniği olarak metal etiketlerin kullanıcılarca seçilmesinin bazı nedenleri vardır. En önemli tercih sebebleri:

Dekoratif olmalarının beraberinde, metal etiketler oldukça mukavemetlidir. Kağıt ya da plastiğe göre ömürleri daha uzundur. Isı değişimlerinden etkilenmezler, her çeşit hava şartına dayanıklı malzemeden üretilir. Hem iç, hem de dış mekanda metal etiket kullanmak mümkündür. Tanıtım amaçlı kullanılabilen metal etiketler, hemde fonksiyonel olarak da kullanılır. Baskı tekniklerindeki gelişmeler, müşterilerin de alternatiflerini nerdeyse sınırsız duruma getirmiştir. Pek çok alanda karşılaştığımız ve metal etiketlerde de uygulaması yapılabilen UV baskı tekniğiyle dayanıklı metal üzerine basılan etiketlere ilgi gittikçe çoğalmaktadır.

Metal Etiket Nasıl Sipariş Edilir Maliyeti Nedir?

Metal etiketler istenen model, baskı ve sayıya karar verildikten sonra kolayca sipariş verilebilir. Online sipariş seçeneği nerdeyse sonsuzdur. Taleplerinizi ayrıntılı olarak ilettikten sonra siparişiniz kabul edilir ve en kısa sürece size teslimi yapılır.

Peki bu kullanışlı ürünün fiyatı nedir? Temel prensip olarak fiyatları hakkında ise net bir miktar vermek yanlış olur. Kullanılacak baskı, boyut ve miktar en son fiyatı belirleyici faktörlerdir. Her bütçeye uygun fiyat teklifleri almak ve size en ideal olana karar vermek mümkündür. En doğrusu teklifleri satın aldıktan sonra karşılaştırıp kesin kararı vermektir. Ancak yalnızca fiyat uygunluğuna değil, yapılan işin kalitesine bakarak seçim yapmak en doğru hareket olacaktır.

Profesyonel mecrada kullanım alanı bir hayli geniş olan metal etiketler, günün baskı yöntemlerine ve kullanıcı isteklerine göre devamlı gelişim göstermektedir.